Bill Gates – człowiek, który zmienia świat

1280px-Bill_Gates,_WEF_2009_Davos

Jest człowiekiem, o którym, prawdopodobnie, słyszało większość mieszkańców na całym świecie. Twórca Windowsa urodził się w 1955 roku w Seattle, amerykańskim mieście, leżącym w stanie Waszyngton. Rodzina, w jakiej wychował się Bill Gates należała do zamożnych i szanowanych. Ojciec był prawnikiem, matka zasiadała w zarządach First Interstate Bank oraz Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Dziadek sprawował funkcję prezesa banku w Seattle. Młody Bill Gates miał doskonały start do życiowej kariery.

Po raz pierwszy zetknął się z komputerem, gdy miał 13 lat. Na potrzeby prywatnego liceum Lakeside, do którego uczęszczał, został zakupiony komputer ASR-33. Bill Gates, przejawiający uzdolnienia w kierunku nauk ścisłych, został zwolniony z zajęć matematycznych, by móc poświęcić się nauce programowania w BASIC-u. Następnym etapem kontaktów młodego geniusza z komputerami, była współpraca z CCC, polegająca na sprawdzaniu kodu źródłowego programów komputerowych, napisanych, między innymi, w BASIC–u, Fortranie, LISPie oraz w języku maszynowym.

W 1971 roku uczniowie Lakeside napisali program komputerowy na potrzeby sporządzania list płac firmy Information Sciences INC. Finał realizacji zlecenia, oznaczał pierwsze gratyfikacje pieniężne oraz bezpłatny dostęp do czasu komputerowego.

Następne znaczące wynagrodzenie 20 tysięcy dolarów, przyniosło czternastolatkowi, jakim wówczas był Bill Gates, stworzenie urządzenia mierzącego ruch uliczny, z wykorzystaniem procesora Intel 8008.

W 1973 roku Bill Gates rozpoczął studia uniwersyteckie na Harvardzie. Właśnie tam spotkał swojego przyszłego współpracownika i wspólnika – Stevena Ballmera. W czasie studiów był współautorem pracy naukowej, dotyczącej algorytmów.

Początek światowej kariery

Bill Gates wziął urlop studencki, by nawiązać współpracę z firmą MITS. W 1976 roku, wraz z Paulem Allenem zawiązał spółkę, którą nazwali Microsoftem. Spółka uniezależniła się od firmy MITS. Chcąc doprowadzić jej działalność do perfekcji, Bill Gates sprawdzał osobiście kod, jaki stworzyła spółka, dokonując na bieżąco potrzebnych zmian.

W 1980 roku doszło do nawiązania współpracy z IBM. Firma Billa Gatesa wykupiła prawa do systemu operacyjnego 86-DOS. Został on wykorzystany na potrzeby komputerów osobistych i powstały system, noszący nazwę MS-DOS dostarczono do IBM. Przy firmie Microsoft pozostały prawa majątkowe do systemu.

Bill Gates miał główny wpływ na podejmowane przez firmę decyzje strategiczne. Starał się o poszerzanie produktów, oferowanych przez Microsoft. Od 2006 roku zrezygnował z pełnienia funkcji decyzyjnych i kierowniczych. Prze opuszczeniem firmy powołał do życia zespół specjalistów, zajmujących się oprogramowaniem robotów.

Działalność dobroczynna

Wielki majątek, zgromadzony przez Billa Gatesa, był początkiem działalności filantropijnej. Założyciel najbardziej znanej firmy komputerowej przeznacza fundusze na walkę z biedą, dotuje organizacje dobroczynne, a także wspiera młodych naukowców, ustanawiając stypendia. W roku 2000 powołał do życia Fundację Billa i Melindy Gates. W ramach jej działalności Uniwersytet Cambridge otrzymał wsparcie w postaci 210. milionów dolarów.

Najbogatszy człowiek na świecie nie szczędzi funduszy na walkę z chorobami, nękającymi kraje trzeciego świata oraz AIDS. Od powołania Fundacji do roku 2004 Bill Gates i jego żona przekazali na cele dobroczynne sumę 29. miliardów dolarów.

Ostatnim projektem wielkiego filantropa jest przekazanie stu tysięcy kur głodującym w Afryce. Swój pomysł na pomoc najuboższym opisał na blogu. Według Gatesa kury, które są łatwe w hodowli, mogą przyczynić się znacząco do walki z głodem. Jako niewielkie ptaki, mogą zaktywizować afrykańskie kobiety do działalności hodowlanej. Większymi zwierzętami na ogół zajmują się mężczyźni.

Działalność, jaką prowadzi Bill Gates ma wymiar ogólnoświatowy. Należy on do stu ludzi, uznanych przez Time za najbardziej wpływających na losy świata. Przyznano mu w 2005 roku tytuł Miłosiernego Samarytanina, a w 2006 roku został uznany za bohatera naszych czasów.

Wśród wielu zaszczytów, jakich dostąpił miliarder, najcenniejszym jest uznanie i wdzięczność ludzi, którym pomaga. Postawa Billa Gatsa ma również wymiar dydaktyczny. Przykład filantropa wpływa na zmianę mentalności bogatych mieszkańców świata, którzy w coraz większym stopniu udzielają się charytatywnie na rozmaitych polach działania.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz