Biznesmen z wizją

Leszek_Czarnecki

Leszek Czarnecki należy do najbogatszych ludzi w Polsce i na świecie. W 2008 roku jego nazwisko znalazło się na 446 miejscu listy najbogatszych, ogłoszonej przez magazyn Forbes. Majątek biznesmena wynosił wówczas około trzech miliardów dolarów.

Swój majątek Leszek Czarnecki zawdzięcza umiejętnemu zarządzaniu spółkami. W 1991 roku założył w Głogowie Europejski Fundusz Leasingowy. Było to przedsięwzięcie nowatorskie, jak na ówczesną polską rzeczywistość, gdzie idea leasingu nie była popularna. Przeniesienie oddziału do stolicy okazało się warunkiem sukcesu. W 1998 roku o sukcesach biznesowych, jakie zaczął odnosić na wielką skalę Leszek Czarnecki, napisał The Wall Street Journal, zaliczając go do grona najlepszych europejskich menedżerów.

W roku 2000 Europejski Fundusz Leasingowy, spółka stworzona przez miliardera, znalazła się na giełdach papierów wartościowych – londyńskiej i warszawskiej. EFL, będąca u szczytu swojego rozkwitu, została sprzedana w 2001 roku bankowi Credit Agricole. W wyniku sprzedaży Leszek Czarnecki zyskał ponad 400 milionów euro. Umowa przewidywała także udziały w wysokości 25% w Credit Agricole Polska SA, które odsprzedał bankoi w 2003 roku. Do udanych przedsięwzięć biznesmena należy założenie spółki Getin Holding SA, obecnie o zasięgu międzynarodowym. Inne spółki, obecne na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych to Getin Noble Bank, LC Corp, MW Trade, Opn Finance oraz Idea Bank.

Nagrody dla człowieka sukcesu

Leszek Czarnecki został zauważony na europejskiej scenie gospodarczej. W 2004 roku znalazł się w gronie Wschodzących Gwiazd Europejskiego Biznesu. W latach 2005 – 2007 obwołano go Graczem Roku, a w 2009 roku – Przedsiębiorcą XX-lecia. Rok 2001 przyniósł miliarderowi Nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego, przyznaną dla człowieka sukcesu oraz działania podejmowane na rzecz środowiska biznesu. Tytuł Przedsiębiorcy Roku 2010 oraz wyróżnienie Buisiness Leader of the Year, a także przyznana w roku 2015 Perła Honorowa Polskiej Gospodarki – to kolejne nagrody, jakimi wyróżniony został Leszek Czarnecki.

Autor książek o biznesie

Biznesmen chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami w branży gospodarczej. Napisał trzy książki, które przybliżają problemy finansowe w biznesie oraz stanowią wskazówkę i swoisty poradnik, jak radzić sobie na światowych rynkach. Publikacje jednego z najbogatszych Polaków to:

Biznes po prostu

– Ryzyko w działalności bankowej. Nowe spojrzenie po kryzysie

– Biznes poi prostu. Następny krok.

Działalność dobroczynna

Leszek Czarnecki jest znanym filantropem. W roku 2007 założył Fundację Jolanty i Leszka Czarneckich, opartą na kapitale własnym miliardera. Fundacja zajmuje się potrzebami najbiedniejszych dzieci, a także wspiera uzdolnioną młodzież, poprzez udzielanie stypendiów.

W 2012 roku został zrealizowany najświetniejszy projekt – Fundacja ST. Antony’s College Oxford Noble. Jej zadaniem było upowszechnianie wiedzy na temat współczesnej Polski. W tym celu fundator, Leszek Czarnecki, współuczestniczył w powołaniu Programu Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oxfordzkim. W dziele tym uczestniczyli ze strony Oxfordu, między innymi prof. Norman Davies i rektor, profesor Margaret MacMillan. Honorowy patronat nad projektem sprawowali Tadeusz Mazowiecki oraz profesor Zbigniew Pełczyński. Leszek Czarnecki zasilił Fundację kwotą sześciu milionów złotych.

 

 

 

Dodaj komentarz