George Soros

George_Soros_-_Festival_Economia_2012_02

Amerykanin, węgiersko-żydowskiego pochodzenia, George Soros, jest wybitnym finansistą i filantropem. Amerykanie pamiętają jego krytykę polityki prezydenta Georg,a W. Busha i ogromne sumy, przekraczające 15 milionów dolarów, na wsparcie Partii Demokratycznej.

Od 1979 roku George Soros prowadzi aktywną działalność charytatywną. Środki finansowe pomagały czarnoskórym studentom z RPA podjąć studia na uniwersytecie w Kapsztadzie. Filantrop przekazał 250 milionów dolarów na rozwój Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie oraz dla licznych fundacji, między innymi dla polskiej Fundacji Batorego.

Fundacja Batorego

Organizacja pożytku publicznego, jaką jest Fundacja, którą założył i wspiera George Soros, w swoim założeniu prowadzi działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Organizacjom, które propagują demokratyczne idee Fundacji, udzielane jest wsparcie finansowe. Fundacja Batorego organizuje konferencje, wydaje własne książki, wspiera działalność instytucji publicznych.

Środki na swoją działalność Fundacja pozyskuje z darowizn, pochodzących z Polski i zagranicy. Najbardziej dynamiczny rozwój Fundacji przypadł na lata 1994-1998. Działalność jej została rozszerzona o obronę praw dzieci i kobiet, przeznaczono środki na wsparcie dla opieki paliatywnej i rozwój hospicjów.

W następnym okresie, do 2002 roku, podejmowano działania, wspierające wstąpienie do Unii Europejskiej. Utworzone zostały Program Europejski, Edukacyjny i Prawny. Jednocześnie ograniczono wydatki na wspieranie edukacji i kultury.

Głównymi obszarami aktywności Fundacji Batorego od 2003 roku, jest propagowanie działań na rzecz rozwoju państwa prawa.

Wyróżnienia za działalność

George Soros otrzymał wiele międzynarodowych odznaczeń:

– W 1995 roku został finansiście przyznany Order Wielkiego Księcia Giedymina,

– estoński Order Krzyża Ziemi Maryjnej, nadawany cudzoziemcom (1998 rok),

– łotewski Order Trzech Gwiazd, nadawany Łotyszom i cudzoziemcom, za wybitne zasługi dla Łotwy (2002 rok).

– W 2004 roku swoje odznaczenie, w postaci Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi przyznały Węgry.

– W roku 2012 George Soros otrzymał polski Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi. Jest to odznaczenie cywilne, nadawane cudzoziemcom, za wybitne zasługi na rzecz porozumienia międzynarodowego.

– Podobne odznaczenie w 2015 roku George Soros otrzymał od państwa ukraińskiego.

Gazeta Wyborcza uhonorowała działalność filantropa, przyznając mu tytuł Człowieka Roku 2000.

George Soros jest doktorem honoris causa nowojorskiej  uczelni New School for Social Research, Uniwersytetu Oxfordzkiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Budapeszcoe oraz Uniwersytetu Yale.

Finansista jest autorem wielu publikacji. Na rynku polskim znane są jego książki:

Alchemia finansów,

Soros on Soros: Staying Ahead of the Curve

– George Soros on Globalization,

– Nowy paradygmat rynków finansowych

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz