Niezależna organizacja

Amnesty_International_Sections_2005.svg

Amnesty International to organizacja pozarządowa. Głównym celem jej działania jest ochrona praw człowieka i walka z łamaniem tych praw, poprzez organizowanie akcji obywatelskich, o których głośno jest na całym świecie.

Międzynarodowa organizacja finansowana jest ze składek jej członków, których liczba przekroczyła siedem milionów osób. Akcje Amnesty International wspierają finansowo indywidualni darczyńcy. W 1977 roku organizacja została laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, za umacnianie światowego pokoju oraz postaw wolności i sprawiedliwości.

Działalność organizacji

Amnesty International organizuje wielkie akcje, skierowane przeciwko rządom państw, w których łamane są prawa człowieka. Do najbardziej znanych i znaczących należą:

– organizowanie protestów przeciwko torturom na więźniach Guantanamo,

– obrona w 1973 roku brazylijskiego profesra, więźnia politycznego, Luiza Basilio Rossi,

– organizowanie kampanii w 1962 roku przeciwko łamaniu praw człowieka, między innymi w takich krajach jak Czechosłowacja, NRD, Ghana i Portugalia,

– opracowanie raportu o prześladowaniach za panowania chilijskiego rządu Pinocheta,

– kampanie przeciwko zbrodniom politycznym – w 1983 roku, w 1994 roku,

– akcje w obronie praw człowieka,

– kampanie przeciwko karze śmierci,

– kampania Prawa Człowieka Pod Murem Chińskim,

– protest przeciwko konfliktom zbrojnym w Darfurze,

– działania w obronie kobiet, które cierpią z powodu aktów przemocy,

– wysyłanie listów w sprawie osób, których prawa są łamane, jako odzew na tzw. Pilną Akcję.

Amnesty International poprzez swoją działalność zmienia świat. Wytykając i protestując przeciwko łamaniu praw człowieka, jednocześnie prowadzi badania ich naruszalności we wszystkich aspektach działalności człowieka – psychicznej, fizycznej, religijnej, rasowej, czy wolności sumienia.

Polska organizacja AI

Pierwszymi akcjami w Polsce, przeprowadzonymi przez Amnesty International, była obrona przed represjami robotników Ursusa i Radomia w 1976 roku. Wśród osób, których praw do wolności broniła AI, byli dziennikarze, późniejsi politycy i członkowie rządu, miedzy innymi Adam Michnik, Władysław Frasyniuk, Jacek Kuroń, Kornel Morawiecki, Bronisław Geremek, Andrzej Gwiazda i wielu innych.

Pierwsze biura Amnesty International w Polsce powstały w 1989 roku. w 2001 roku polskie sekcje organizacji włączyły się w akcję pisania listów. Jest to coroczny maraton, odbywający się w weekend poprzedzający Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, w czasie którego powstają listy w obronie prześladowanych osób. W roku 2001 Polacy napisali 2326 listów – w roku 2015 było ich 270235.

Amnesty International Polska od 2002 roku przyznaje nagrody za napisanie najlepszego tekstu, związanego z prawami człowieka. Nagrodą jest Pióro Nadziei, statuetka pióra, owiniętego drutem kolczastym.

 

 

Dodaj komentarz