Pomoc ubogim

maxresdefault

Meksykański miliarder, którego majątek dorównuje fortunie Billa Gatesa, Carlos Slim Helu, jest założycielem fundacji swojego imienia. Finansowanie fundacji polega głównie na wykorzystaniu dywidend, pochodzących z licznych spółek, w których przedsiębiorca ma udziały.

Filozofią, jaką kieruje się w działalności charytatywnej Carlos Slim Helu, to zapewnienie ubogim ludziom miejsc pracy, a nie rozdawanie pieniędzy. Jest zainteresowany rozwijaniem przedsiębiorczości w Ameryce Południowej, pomagając w ten sposób pomóc głodującym mieszkańcom przezwyciężyć ubóstwo.

Zgodnie z wyznawanymi przez siebie poglądami, Carlos Slim Helu wspiera finansowo rozwój opieki medycznej, edukacji i prywatną przedsiębiorczość.

Filantrop pomagał finansowo ofiarom huraganów, za co otrzymał tytuł Najhojniejszego Człowieka Świata, przyznawany Centrum R. Cennedy’ego na rzecz Praw człowieka.

Ponad 20 milionów dolarów przeznaczył na rozwój małych firm w Kolumbii.

Carlos Slim Helu dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami książek, własnego autorstwa. Według meksykańskiego miliardera ważne cechy biznesmena to skromność i oszczędność. W ten sam sposób wspiera przedsiębiorców z Haiti, nawiedzone przez trzęsienie ziemi.

Dotacja 65 milionów dolarów została przekazana przez Fundację na rzecz badań medycznych, nad lekami na nowotwór nerek oraz cukrzycę typu 2. Przedsięwzięciu, podjętemu przez Carlosa Slim Helu, była pamięć o zmarłej w 1999 roku żonie, chorującej na te choroby.

Słowa krytyki

Carlos Slim Helu oskarżany jest o brak hojności i cynizm. Zdaniem krytyki, bieda w Ameryce Południowej, z którą walczy milioner, spowodowana jest również jego działalnością. Rozwój firm meksykańskiego miliardera i brutalne zwalczanie konkurencji doprowadziły do upadku małych firm i spowodowały utratę miejsc pracy. W poszukiwaniu źródeł utrzymania Meksykanie opuszczają własny kraj.

Wielkie oburzenie wzbudziło także przedsięwzięcie budowy szpitala przy granicy amerykańskiej. W ogromnym centrum medycznym mają leczyć się Amerykanie, którzy za usługi medyczne w Meksyku zapłacą mniej, niż w Ameryce.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz