Tajemnice sukcesu Zygmunta Solorza-Żaka

3282276-wlasciciel-telewizji-polsat-i-900-634

Polski miliarder, Zygmunt Solorz-Żak, urodził się w 1956 roku w Radomiu, w robotniczej rodzinie. Tam też zdobył wykształcenie zawodowe, a następnie średnie techniczne. Nie mogąc liczyć na pomoc finansową rodziny, rozwinął własną kreatywność, handlując w Polsce rzeczami, zakupionymi w NRD.

W czasie stanu wojennego współpracował z wywiadem PRL-u, pod kryptonimem TW Zeg. Posługiwał się paszportem konsularnym, który umożliwiał mu na swobodne poruszanie się po krajach Europy Wschodniej. Zygmunt Solorz-Żak przyznał się do współpracy agenturalnej z komunistycznym reżimem w 2006 roku, wysyłając oświadczenie do Polskiej Agencji Prasowej.

Biznesmen nosi nazwiska swoich byłych żon – Ilony Solorz i Małgorzaty Żak. W życiu zawodowym wykazuje się doskonałym zmysłem finansowym, który pozwolił mu na zaistnienie wśród najbogatszych ludzi w Polsce. Na światowych rankingach znalazł się na 488. miejscu, dzięki posiadanemu majątkowi, który w 2010 roku wynosił dwa miliardy dolarów. W 2012 roku majątek przedsiębiorcy wyniósł 8,5 miliarda złotych, co skutkowało 48. miejscem wśród stu najbogatszych ludzi Europy Wschodniej i Środkowej.

Swój majątek Zygmunt Solorz-Żak zawdzięcza udanym i zyskownym przedsięwzięciom. Swoją działalność związał z mediami i telekomunikacją.

Działalność biznesowa i filantropijna

Miliarder kojarzony jest w telewizją POLSAT. Zygmunt Solorz-Żak jako pierwszy przedsiębiorca polski, otrzymał w 1992 roku koncesję na kanał telewizyjny, o zasięgu ogólnopolskim. W 2010 roku, na mocy zawartej ugody z telekomami europejskimi, Vivendi i Deutsche Telekom, uzyskał kontrolę nad spółką Elektrim, pomnażając piętnastokrotnie jej majątek.

Rok 2011 przyniósł sukces finansowy, w postaci kupna operatora sieci komórkowej PLUS – Polkomtela. Zygmunt Solorz-Żak stał się twórcą potęgi komórkowej, a przejęcie sieci było najbardziej spektakularnym wydarzeniem gospodarczym na polskim rynku.

Miliarder zainwestował także w telewizję satelitarną, tworząc Cyfrowy Polsat. Zygmunt Solorz-Żak został uhonorowany w 2013 roku Perłą Honorową Polskiej Gospodarki, nagrodą, przyznawaną przez redakcję Polish Market.

Syn Biznesmena, Tobias Solorz, został prezesem Cyfrowego Polsatu.

Zygmunt Solorz-Żak odnosi także sukcesy gospodarcze na polu energii elektrycznej, jako udziałowiec Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz oferując usługi bankowe w Plus Banku.

Obecnie finansowe imperium biznesmena wynosi ponad 26 miliardów złotych. Jest najbogatszym Polakiem.

Zygmunt Solorz-Żak prowadzi także działalność dobroczynną. Jednak w odróżnieniu od najbogatszych przedsiębiorców na Zachodzie, nie afiszuje się swoją filantropią, budując własny wizerunek człowieka sukcesu. Zarządzana przez Małgorzatę Żak Fundacja Polsat wspierająca potrzeby chorych dzieci, otrzymała 20 milionów złotych. Grupa Polsat wspiera finansowo przedsięwzięcia Fundacji, będąc jej głównym darczyńcą. Z jej pomocą zostało objętych finansową opieką prawie tysiąc polskich ośrodków medycznych. Lekarze monachijskiej kliniki kardiologicznej zdradzili mediom fakt, że Zygmunt Solorz-Żak wsparł jej działalność sumą stu milionów euro.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz