Tajemniczy sponsor

oryg250481

Miliarder związany z Toruniem, nie jest człowiekiem medialnym. Do majątku doszedł dzięki własnej pomysłowości i pracy, a o sukcesach firmy i działalności filantropijnej nie wypowiada się publicznie.

Roman Karkosik od początku roku akademickiego 2010/2011 wsparł finansowo Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej. Mecenat jednego z najbogatszych ludzi w Polsce dotyczył dotacji uczelni, jedynej tego typu w Europie, kwotą około 20. milionów złotych. Z inicjatywy przedsiębiorcy planowane było otwarcie szkoły biznesu. Projekt został przyjęty z wielkim zainteresowaniem. Młodzież, w ramach zajęć, miała poznawać kulturę i historię Żydów, podczas wykładów wybitnych naukowców polskich i zagranicznych.

Roman Karkosik wraz z żoną, Grażyną, powołał do życia Fundację Haskala. Jej głównym celem było udzielenie pomocy finansowej ojcom franciszkanom, prowadzącym Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej. Działalność Fundacji miała służyć nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów naukowych i artystycznych Uczelnia powstała w 2009 roku, ale po krótkim czasie funkcjonowania franciszkanie odwołali głównego pomysłodawcę i twórcę – rektora, ojca Maksymina Tandka. Nieporozumienia wokół działalności uczelni i konflikty personalne spowodowały odpływ studentów i kadry naukowej. Studenci utracili stypendia naukowe po zerwaniu współpracy z fundatorem, jakim był Roman Karkosik.

Niepowodzeniem zakończyła się współpraca z Radiem Maryja. Założoną w tym celu firmę, zajmującą się łączami telefonów komórkowych, Roman Karkosik sprzedał Zygmuntowi Solorzowi.

Roman Karkosik otoczył opieką finansową sportowców, przejmując klub żużlowy KS Toruń Unibax S.A. Współpraca trwała od 2006 roku do końca sezonu 2014 roku. Przemysłowiec nie jest kibicem sportowym, a żużel był jedyną dziedziną sportową, która naprawdę budziła jego zainteresowanie.

 

 

Dodaj komentarz